Telefonszámunk: 1-472-0679

Hozzászólás: [Resolved] Munka idős táblázat

Kezdőlap Fórumok Excel témák [Resolved] Munka idős táblázat Hozzászólás: [Resolved] Munka idős táblázat

#10990
verax
Felhasználó

    Szia GBali!

    Nos, akkor én is nekifutok újra. Kicsit „lassabban”.
    Hogy érthetőbb magyarázatot adjak, csupán egyetlen sorban szereplő adatokról fogok beszélni. Legyen ez a sor az első adatsor, a táblázat második sora.
    Az „A2” cellába beírtad az érkezés időpontját. 11:00
    A „B2” cellába beírtad a távozás időpontját. 18:30
    A „C2” cellában egy egyszerű kivonással megállapítod a jelenlét időtartamát =B2-A2

    A „D2” cellában jelölöd, hogy a dolgozó 30 perc fizetetlen pihenő időt (ebédidőt) kapott.
    Ez azt jelenti, hogy a dolgozó érkezése után legalább egy megszakítással összesen 8 órát tölt munkával és 30 percet kedve szerinti pihenéssel. Így tehát papírforma szerint 8 és fél órával az érkezése után távozik. Azonban, ha a „D2” cellában nem lenne jelölés, az azt jelentené, hogy a 30 perces pihenő idő mellet csupán 7 és fél órai munkavégzést vár el a dolgozótól a munkáltató.
    Ezt a két esetet kell vizsgálni a HA() függvény segítségével.
    Ha a „D2” cellában van „x” akkor 8,5 órát vegyen alapul a további számítások során, egyéb esetben pedig csak 8 órát.
    De mi is lesz a további számítás? Semmi különös, csak egy újabb kivonás, a „C2″ cellában már használt képlethez hasonló.

    Fontos és ezért érdemes tudni, hogy a dátum és az időértékek is számformátumú adatok. Az Excel a dátumokat úgy kezeli egész számokként, hogy megszámolja, hogy hány nap telt el az aktuális dátumig 1900. január 1. napja óta (1900. január 1. = 1)
    Az időértékek ebből következően viszont törtszámok. Mivel egy nap 24 órából áll (ez a 24 órányi idő tesz ki egy egész napot, egy egész számot) ezért például a reggel 6 óráig eltelt időt a 6/24 tört értékkel fejezhetjük ki legszemléletesebben. 6/24 = 1/4 (0,25) Egy másik nagyon egyszerű példa délig éppen a nap fele telik el. Számtanilag így írhatjuk le: 12/24 = 1/2 (0,5).

    Kis kitérő után visszatérek a félbehagyott =HA(D2=”x”; … ) függvényhez. Tehát ha a feltételként meghatározott egyenlőség IGAZ, akkor 8,5/24 törtértéket kell kivonni a „C2” cellában már kiszámolt tényleges jelenlét időtartamából, ha viszont az egyenlőség nem teljesül, azaz HAMIS, akkor a 8/24 értékkel kell számolni. Ez eddig bár helyes eredményt ad, de te nem egy törtszámot szeretnél kapni, hanem a percek egész számú értékét.
    Mit lehet itt tenni?
    Láttuk, hogy ha órákról, az azokra egy egész napból jutó részről beszélünk akkor az egész nap óráinak számához, 24-hez viszonyítottunk. A percek esetén sincs másképpen. Egy napban 24×60 = 1440 perc van. Ha tehát a fenti HA() függvény tört értékű eredményét megszorozzuk 1440-nel, máris megkapjuk a vágyott végeredményt.

    Azt remélem, hogy érthetően magyaráztam a gondolatmenetemet, de tudom, hogy a szemléltetés sokkal hatékonyabb, mint a „száraz leírás”, ezért mellékelem az általad eredetileg közzétett fájl fentiek szerint kiegészített változatát.

    üdv’
    verax

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.