Hivatkozott Excel verzio:
Dátum és idő az Excelben – emlékeztető
Az Excel a dátumot és az időt számként, un. dátumidő-sorozatszámként tárolja. Ha megnézünk egy dátumot az Excelben, az valójában egy szám, amelyet dátumnak formáztak. Ha a cellaformátumot „Általános” -ra módosítod, megjelenik az alapul szolgáló dátum sorozatszáma. Ha ez nem történik meg, akkor az adat szöveges. A dátum sorozatszám egész része a napot, a tizedes rész pedig az idő jelöli. A dátumok 1900. január 1-jétől kezdődnek, azaz 1900.1.1-től egyesével számozódnak.
Dátumok különbsége napban
Mivel a dátumok valójában egész számok, nagyon egyszerűvé válik a matematikájuk. Pl.: ha egy dátumhoz hozzáadunk 5-öt, akkor 5 nappal későbbi dátumot kapunk. És ha két dátumot kivonunk egymásból, akkor a közöttük lévő napok számát kapjuk. Ha a nagyobb dátumból vontuk ki a kisebbet, akkor ez egy pozitív szám lesz.
Dátumok különbsége évben
Ez a kérdés már sokkal izgalmasabb, mert a két dátum közötti távolságot napban, át kellene váltani évre. It már figyelembe kellene venni, hogy vannak szökőévek. Nézzük milyen lehetőségeink vannak:
A dátumok különbsége osztva 365-el
A két dátum kivonása napban adja a különbséget. Ezt akarjuk évre váltani, ezért osztjuk 365-el. A kapott eredmény majdnem bizonyosan egy tört szám lesz, aminek az egész része lenne a két dátum közötti betöltött évek száma. Ez a számítás nem veszi figyelembe a szökőéveket, tehát egy kicsit pontatlan.
=INT(későbbi dátum-korábbi dátum)/365)
TÖRTÉV függvény
Az Excel-nek van egy TÖRTÉV (YEARFRAC) függvénye. A két kötelező argumentuma a két dátum, ami között eltelt évek számát keressük. Az eredmény az előző megoldáshoz hasonlóan egy tört szám lesz, aminek az egész része adja a betöltött éveket. Csak annyi a különbség, hogy figyelembe veszi a szökőéveket is.
=INT(TÖRTÉV(kezdő dátum; végdátum))
ÉV függvény
Legegyszerűbben úgy számíthatjuk két dátum különbségét évben, ha a két dátum év részeit kivonjuk egymásból. Erre az ÉV (YEAR) függvény alkalmas.
=ÉV(későbbi dátum)-ÉV(korábbi dátum)
Dátumok különbsége hónapokban
Na, ez már igazán kalandos, mert alapból csak azt az ötletet használhatjuk, hogy az évek különbségét szorozzuk 12-vel, majd ehhez hozzáadjuk a hónapok különbségét. Ehhez az ÉV (YEAR) és a HÓNAP (MONTH) függvényeket használhatjuk.
=(ÉV(végdátum)-ÉV(kezd dátum))*12+HÓNAP(C5)-HÓNAP(B5)+1
DÁTUMTÓLIG függvény
DÁTUMTÓLIG használata
=DÁTUMTÓLIG(kisebb dátum; nagyobb dátum; mértékegység)
A DÁTUMTÓLIG (DATEDIF) függvény önmagában megoldja a nap, a hónap és az év különbséget. Ezt úgy teszi, hogy a harmadik argumentumban adhatjuk meg a mértékegységet. A következő példákon jól látható, hogy mind az évekre, mind a hónapokra automatikusan csak a betöltött egységeket veszi figyelembe, ezért eltérő eredményt adhat a hagyományos kalkulációkhoz képest.
Hány év, hónap és nap telt el?
Extra szolgáltatás, hogy a dátumok hónapjai és napjai közötti különbséget is megkaphatjuk. Ezzel pl. nagyon egyszerű megmondani, hogy valaki hány éves, mennyi hónapos és mennyi napos. Tegyük fel, hogy a születésnap az A18 cellában van.