Gyakran előfordulhat, főleg Multi környezetben, hogy az Excel munkafüzeteket, alkalmazásokat több nyelvi környezetre is fel kell készíteni.
Az is előfordulhat, hogy az adott Excel nyelvi verzióban az érvényes beállításokat meg kell néznünk, hogy a képleteink vagy egyéb műveleteinket az Excel helyesen értelmezze.
Leggyakoribb nemzetközi eltérések szoktak lenni
Dátum, Idő, Pénznem karakterek és elválasztójelek
Lista szeparátor jel (A függvényargumentumok elválasztásához használjuk)
Ezres és tizedes elválasztó karakter
Összesen 45 ilyen nemzetközi beállítást tartalmaz az Excel. Készítettem egy táblázatot, amiben egy makró lefuttatásával Te is megnézheted, hogy a saját Excel-edben mik ezek a beállítások.
Töltsd le a fájlt, engedélyezd a makrókat, és nyomd meg a tetején a „Get values” gombot
Azt talán sokan tudják, Excelben hogyan jelenítsék meg az aktuális dokumentum adatait a fejlécben vagy a láblécben. Néhány kattintással elhelyezhetjük az aktuális munkalap vagy dokumentum nevét, de akár a teljes elérési útvonalát.
De mit tegyünk akkor, ha egy cellába szeretnénk visszakapni az útvonalat vagy a fájl nevét?
A CELLA (Angolul CELL) függvény segítségével lekérhetjük az aktuális dokumentum teljes elérési útját. Argumentumként magyar verziónál a „filenév”, angolnál a „filename” szót kell megadni.
Figyelem! A képletek másolásánál figyeljünk arra, hogy a függvény argumentumok elválasztó karaktere az általunk használt rendszerben micsoda. Előfordulhat, hogy a helyes működéshez módosítani kell ezt a karaktert, ami leggyakrabban vessző (Angol nyelvű operációs rendszernél) vagy pontosvessző (Magyar esetben).
Ha meg szeretnénk számolni egy adott karakter előfordulásainak számát egy cellában, akkor a következő képletet használjuk.
A példa a szóközöket számolja, feltételezve, hogy az ‘A1’ cellában lévő szövegben számolunk.
Angol
=LEN(A1)-LEN(SUBSTITUTE(A1;” „;””))
Magyar
=HOSSZ(A1)-HOSSZ(HELYETTE(A1;” „;””))
Úgy működik, hogy az eredeti szöveg hosszából kivonja a szóközöktől mentesített szöveg hosszát. A szóköz mentesítés úgy történik, hogy lecseréli az összes szóközt az üres karakterre.
Ha előfordulhat az, hogy az eredeti szöveg elején vagy végén plusz szóközök vannak, és nem szeretnénk, hogy ez elrontsa az eredményt, akkor az eredeti cellát egy TRIM függvénybe érdemes ágyazni.
=LEN(TRIM(A1))-LEN(SUBSTITUTE(A1;” „;””))
Ha nem szóközöket számolunk, akkor csak annyi a dolgunk, hogy a helyettesítő függvény második argumentumában kicseréljük a karaktert arra, amit számolni szeretnénk.
Amennyiben a keresett karakter egyszer sincs a cellában, a képlet nulla értéket ad.