Gyakori feladat, hogy gördülő összeg számítást kell végeznünk. Más, alternatív elnevezései is vannak, valamelyik biztosan ismerős lesz.
- Magyarul: Göngyölített összeg, Kumulatív összeg, Futó összeg…
- Angolul: Running Total, Rolling Total, YTD Total
Mi az a gördülő összeg?
Az alábbi ábrán próbálom szemléltetni a számítás elvét:
Lényeg, hogy egy számsor elemeit az elejétől az aktuálisig összesítjük.. Az értékek lehetnek vízszintesen vagy függőlegesen, az elv ugyanaz. Az utolsó sorban kapott érték egyenlő lesz a teljes számsor összegével
Minek kell ilyet kalkulálni egyáltalán?
Arra használjuk, hogy soronként lássuk, éppen hol tartunk összesenben. Leggyakrabban az idő függvényében, pl. havonta lévő értékek göngyölített összegzését végezzük. Ezt YTD (Year To Date) összegzésnek is nevezhetjük. Azt sugallja, hogy az év elejétől az aktuális dátumig (hónapig) mennyi volt az összesen.
Milyen módszerek léteznek gördülő összeg számításhoz?
Előző összeg plusz az aktuális érték
Ez a módszer modellezi (szerintem), ahogy mi, hétköznapi módszerrel csinálunk egy ilyen összesítést, mondjuk fejszámolással.
- Veszem az első számot
- Ehhez hozzáadom a másodikat és az összegüket jegyzem meg
- Az előző összeghez hozzáadom a következő számot, és ezt az összeget jegyzem meg
- Stb.. Így megyek a végéig, ahol az utolsó összeadásnál megkapom a teljes összeget
Excelben megcsinálva így néz ki:
FONTOS: Az első képlet eltér a többitől, mert ott még nincs előző összeg, ezért az csak átveszi az első értéket. Az utána jövő formula már lefelé egységes, és mindig az aktuális értéket adja hozzá az előző (felette lévő) összeghez.
ELŐNYE ennek a módszernek, hogy minden sorban csak két cellát használ. Nagy mennyiségű adat esetén ez elég gyors lesz.
Összegzés az elsőtől az aktuálisig
Ez a módszer sokkal inkább Excelesebb, és a használt technika is inkább nevezhető haladónak, de legalább is egy brilliáns ötletnek. Egy olyan tartományt kell definiálnunk a SZUMMA függvény számára, aminek a képlet másolásakor az első cellája mindig ugyanaz, a végcellája viszont változik attól függően, hogy melyik sorban vagyunk, azaz meddig másoljuk a képletet. Az első sorban az összesítő formula így néz ki:
=SZUM($A$2:A2)
Azaz az összegzendő tartomány első és utolsó cellája is ugyanaz, de az első le van kötve (F4). Ilyen tartománycímet csak kézi beavatkozással tudunk készíteni. Ha ezt a képletet húzzuk lefelé, akkor a hivatkozott tartomány első cellája fix lesz, a második viszont mozogni fog a másolással, tehát addig tart, amíg másoljuk lefelé. Például itt a másodiktól a hatodik sorig történik az összesítés.
Gördülő összeg számítás az Excel beépített gyorselemzőjével
- Kijelöljük az alap értékeket
- Gyorselemző gomb vagy Ctrl-Q
- Összegek -> Jobbra görgetni -> Futó összeg (Rollig Total)
- Az Excel elkészíti a képletet, ami a második módszer szerinti lesz.
Munkafüzet letöltése
Videó
A videót érdemes megnézni, mert néhány további hasznos információt tartalmaz, például, hogy hogyan kell az első módszert használva egységessé tenni a képletet, vagy hogy hogyan kell gördülő összeget számolni táblázattá alakított tartományban.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.