Kezdőlap › Fórumok › Excel témák › [Resolved] legördülő lista alaphelyzetének meghatározása
- This topic has 6 hozzászólás, 2 résztvevő, and was last updated 6 years, 11 months telt el by Potus.
-
SzerzőBejegyzés
-
2018-01-20-00:44 #4218
Sziasztok!
Van egy táblázatom, egy amolyan kiadás nyilvántartás. Egy összesítő táblázat. Felsorolva benne a főbb költség csoportok. Ezekből a költség csoportokból lehet eljutni legördülő lista által a többi munkafüzetbe ahol e költség csoportok összetevői találhatók. Pl.: háztartási költségek —> áram, fűtés, gáz… Azt szeretném megoldani, hogy az összesítő táblázatban a legördülő listák alaphelyzetben ill. mindig az adott költség csoport összesített Ft értékét mutassák. Tehát pl.: kiválasztom a listából az „áram” sort ez el navigál az egyik hónap „áram” sorára ahova beütöm az adott hónap áram költségét, visszatérve az összesítő táblázatba ne a kiválasztott „áram” szót lássuk, hanem az adott költség csoport összesített Ft értékét.
Próbáltam azt csinálni, hogy a lista utolsó sorába egy képletet állítottam ami az adott hónap adott költségcsoportjának egy olyan cellájára mutat ahol összesitve vannak a kiadások. De azt nem tudtam megoldani, hogy az összesítő táblázatban minden esetben ez az utolsó sor látszódjék. Ennek megoldásában szeretnék segitséget kérni. Előre is köszönöm.
U-I..: Jó lenne még azt is megoldani , mert ha jól láttam még az is probléma, hogy ha ez a képletet tartalmazó utolsó sor ne vezessen el sehova ill. ne csak akkor frissüljön ha rákattintok, hanem magától mutassa mindig az aktuális friss értéket.2018-01-20-00:46 #42192018-01-20-08:41 #4221Először rendet kell teremtened a fájlban, mert nagy a zűr. Például a 2018 lap C16-os cellája összesítené a januári kiadásokat [=SZUM(C17:C25)], de a megadott tartományban szövegek vannak.
A D16 a februári kiadások összesítése lenne. Ott azon kívül, hogy szövegeket választhatsz ki érvényesítések segítségével, az egyes sorok a január lap celláira hivatkoznak. Például a D19 képlete: =január!M52018-01-20-10:21 #4222Teszek fel egy fájlt. A mostani 3 lapon azonos helyen vannak a bevételek és kiadások. Minden kategóriában hagytam üres sorokat, ahova újakat adhatsz meg. Új megnevezés esetén kijelölöd az összes lapot, majd az éppen aktuális lapon a B oszlopba beírod az új megnevezést. MEGSZÜNTETED A LAPOK KÖZÖS KIJELÖLÉSÉT!
Hasonlóan jársz el új sor beszúrásakor. Fontos, hogy minden lapon azonos sorban legyenek az azonos megnevezések.A többi hónaphoz: kijelölöd a január lapot, a Ctrl nyomva tartása mellett áthúzod a február lap mögé, majd átnevezed a lapot. Most az új (március) lapon a C oszlopban törlöd az adatokat, de az összesítéseket nem. Ezt az kiürített lapot másolod tovább.
A 2018 lapon folytathatod a B:C oszlopok képleteinek a másolását.
Figyeld meg a csoportosításokat. Jelenleg a 2018 lapon az egyes csoport látszik, a januáron a kettes, a februárin pedig a hármas. A táblák bal oldalán fent, valamint a + és – jelekre kattintva módosíthatod a csoportok láthatóságát.
- A hozzászólás módosításra került: 6 years, 11 months telt el-delila.
Attachments:
You must be logged in to view attached files.2018-01-21-13:39 #4230Hello Delila!
Örülök, hogy újra találkoztunk. 🙂
Jól értelmezem, hogy egy teljesen új táblázat alkalmazása felé próbálsz terelni?
Értékelem a szándékot, a segítséget, meg talán az általad ajánlott táblázat jobban kezelhetőbb is, de annyi munkát – talán feleslegeset is – öltem már a saját táblázatomba, hogy sajnálnám a kukába dobni.
Az éjszaka folyamán alakítgattam rajta, de még nincs teljesen kész.
Kissé átalakítottam a 2018-as fület, oszlopokat szúrtam be, meg cellákat egyesítettem, képleteket írogattam, másolgattam… A legördülő listák mellé beszúrt cellákban lesz majd látható reményeim szerint a Ft érték a többi fül „k” oszlopából áthozva.
A képlet írogatásnál kissé elfáradtam, meg belefásultam, egy idő után olyan monotonnak tűnt, de hát ilyen – de biztosan nem feltétlenül – ez a szakma. 🙂
Folytatnám a képletek írogatását, de nincs valami egyszerű módja a pl: +március!$k$28, +március!$k$49 , +március!$k$70 … sorozatot képező képletek átírásának az április, május stb… oszlopokba. Valami olyan másolási lehetőség ahol az adott oszlop szerint változik a hónap összetevő? Eddig – gondolom- eléggé amatőr módon egyesével írogattam be a cellákba a képletet.
Valamint még jelen fázisban azt is szeretném megoldani, hogy maga a legördülő lista szélesebb, ezáltal olvashatóbb legyen. Vagy az csak olyan széles lehet mint maga a cella amire fel van állítva?
Most van egy 2018 R fül, az a régi és van egy 2018 fül az az új. Az újra még nincsenek aktiválva a makrók. Így egyszerűbb volt dolgozni vele.
És még egy utolsó kérdés ebben a fázisban :
A 2018-as fül bevétel részénél képletek által kerülnek át az adatok a többi fülről. De nem feledve az eredeti koncepciómat, hogy mindent erről a fülről kiindulva szeretnék kitölteni, kezelni ezért hivatkozásokat is beszúrtam a cellákba, amik úgye elnavigálnak a többi fül adott sorára. Még ez sincs teljesen készen…. Itt is cellánként kell a hivatkozásokat felvinnem vagy van ennek egyszerűbb módja is?
Félre ne érts, ezekkel a kérdésekkel távolról sem azt várom, hogy megcsináld helyettem, csak próbálok egyszerűbb szakmai fogások nyomára bukkanni.
Az általad ajánlott táblázatban nagyon tetszik a „+” jeles megoldás, ahogy eltűnnek ill. újra előhozhatók a táblázat részek. Szívesen elsajátítanám ennek módját.Köszönöm a rám fordított időt és a segítséget! Üdv.: a nagyon amatör Potus
Attachments:
You must be logged in to view attached files.2018-01-21-14:01 #4232Szia Potus!
Jól látod, azért küldtem egy teljesen új költségvetést, mert a régit túlbonyolítottad. A helyedben az egyszerűségre, jól kezelhetőségre koncentrálnék. Minél bonyolultabb, annál nagyobb a hibalehetőségek száma. A március! átírása április!-ra a csere funkcióval könnyedén megoldható. A másik módszer, amit az általam küldött fájl 2018-as lapján a C2-ben (is) látsz, sz INDIREKT függvény alkalmazása. Ennek a függvénynek az a hátránya, hogy bármelyik adatot módosítod a füzetben, újraszámolódik. Azért alkalmaztam mégis, mert nem nagy fájlról van szó, elviseli.
Az érvényesítés olyan széles, mint az oszlop, amelyikben alkalmazod.
A + és – jelek a csoportba foglalással hozhatók elő, nézd meg a súgóban.
Jó ha tudod, hogy az összesítő lapon a
=szum(január:december!b23)
képlet összegzi a 12 hónap B23 celláit. Nem kell
=január!b23 + február!b23 ... + december!b23
.
Ebből látszik, hogy az egyes lapok felépítését feltétlenül uniformizálnod kell a helyes eredményhez.„… nem feledve az eredeti koncepciómat, hogy mindent erről a fülről kiindulva szeretnék kitölteni” Bocsi, de ezt nagyon rossz ötletnek tartottam első olvasásra. Átgondolva, ha a 2018-at töltöd ki, mi szükség van a többire? És valóban! Bőven elég 1 lap, nincsenek duplikációk.
Üdv,
Delila2018-01-28-07:54 #4248Szia Delila!
Azt hiszem táblázatom elnyerte végleges állapotát nem kis mértékben segítségednek köszönhetően. Idén még – a belefektetett rengeteg energia okán is – megtartom az általam „megálmodott” formátumot, de a jövő évit már most tervezgetve fel fogom használni az általad javasoltakat is. Köszönöm szépen a segítséget, sokat tanultam belőle!Üdv.: Potus
-
SzerzőBejegyzés
- Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.