Kezdőlap › Fórumok › Excel témák › [Resolved] Azonosság keresése összeadása új oszlopban
- This topic has 7 hozzászólás, 3 résztvevő, and was last updated 12 months telt el by verax.
-
SzerzőBejegyzés
-
2024-01-29-13:19 #10409
Sziasztok!
Az alábbi feladatra keresek valamilyen megoldást, mert több ezer sorról van szó.
Adott táblázat egyik oszlopában („Termék ID”) egyezések vannak, melyeknek a változó darabszáma a mellette lévő oszlopban („Teljes készlet”) látható. Minden sor fontos, mert eltérő személyekhez köthetőek, de egy adatbázisba kellene összegyűjtenem.
Feladat:
„Termék ID” oszlopban az azonos számok (termék ID-k) mellett lévő darabszámok ( teljes készlet) összeadása.
Röviden: Termék ID darabszámának összeadása.Csatoltam egy képet az ide vonatkozó oszlopokról. Ez csak egy kis része, ugyanis 3400 sorom van.
Előre is nagyon köszönöm a lehetséges megoldásokat.
Attachments:
You must be logged in to view attached files.2024-01-29-13:47 #10411Szia!
Első ránézésre ez egy klasszikus PIVOT tábla feladat. Magyar neve kimutatás.
Hegyekben állnak a leírások és videók erről az eszközről.Másik lehetőség a feltételes összegzés lenne (SZUMHA függvény)
Imre
2024-01-30-01:24 #10415Sziasztok! Szia BCsaba!
Sokszor megtörtént már, hogy a kérdező vagy a kiinduló állapotról, vagy az óhajtott eredményről adott hiányos információt. Most is ez történt. Csak sejtésünk lehet arról, hogy milyen kimenetre vágysz.
„… egy adatbázisba kellene összegyűjtenem.”
Ez alapján azt gondolom, célravezetőbb az az út, amelyet Imre második lehetőségként javasolt. Tehát szerintem (is) használd a SZUMHA() függvényt! Ha ebben bizonytalan vagy, adj bővebb tájékoztatást az adatbázis szerkezetéről!
üdvözlettel
verax2024-01-30-07:50 #10416Először is, nagyon köszönöm, hogy foglalkoztok a kérdésemmel.
Csatolok egy minden oszlopot tartalmazó képet a táblázatról, talál már elsőre is ezt kellett volna tennem. Elnézést érte.Az a cél, hogy az azonos termék ID darabszámai összeadódjanak, és az így összeadott termék ID-k, az egységárból már felszorozható az össz értékeket megkapva.
Ebben (nekem) az a nehézség, hogy 3500 féle termék ID-ról van szó, nagy mennyiség.Az, hogy mely személyeknél milyen darabszámok vannak, most nem releváns, gyakorlatilag egy-egy termék összesített darabszámokon alapuló össz értékére van szükségem.
Tehát valami olyasmire volna szükségem, hogy: ” Ha a B azonos, akkor a C összeadódik (pl. segédoszlopban)”
Bízom benne, hogy sikerült további pontos információt adnom.
Csaba
Attachments:
You must be logged in to view attached files.2024-01-30-09:28 #10420A feladat elsőre is érthető volt nekem, de így még egyértelműbb.
Megerősítem, hogy ez klasszikusan kimutatás (PIVOT tábla) feladat.
Lehet ugyan SZUMHA függvényezni is, de előbbi jobb és egyszerűbb szerintem ebben az esetben.Bármelyiket is választod, egy külön un. report tábla lesz az eredmény, ami kb. úgy néz ki, hogy első oszlopában van a termék ID-k egyedi listája, és mindegyik mellett egy második oszlopban a hozzá tartozó össz. darabszám.
Utánanéztél az általam javasolt megoldásoknak?
Eléggé hosszadalmas lenne így leírni lépésenként, illetve ezzel az egész bloggal és fórummal az a célom, hogy a felmerült kérdéseket az itt kapott iránymutatások alapján az illető önállóan meg tudja oldani, mert abból tanul igazán. Abból kevésbé, hogy lépésenként megkapja, mit csináljon. Tanár vagyok, ez van 🙂
Kivétel lehet ez alól az olyan probléma, ami jóval magasabb szintű ismerettel oldható csak meg. A PIVOT, illetve a te problémád nem ilyen.A PIVOT táblás megoldás kezdeti lépései
1. belekattintasz a táblád bármely cellájába
2. Beszúrás menü -> Kimutatás
3. OK
4. kapsz egy új oldalon bal oldalt egy üres valamit, jobb oldalon pedig a kimutatás összeállításához egy panelt, ahol fel fogod ismerni az oszlopneveket (Kimutatásmezők), illetve négy fehér, üres dobozt.
5. A termék ID mezőt vontasd bele a SOR dobozba. Ezzel megkapod az ID-k egyedi listáját. (Bár ha jól látom akár az Árunevet is odahúzhatod, mert 1:1 megfelelésűek)
6. A teljes készlet mezőt húzd az Érték (Szumma) dobozba és kész vagy
7. Ha az árú nettó összértékét is belehúzod az Érték dobozba, az előző alá, akkor azt is össze fogja adni termékenként, így nem kell szorozgatni az egységárral. Ez akkor ad egy harmadik oszlopot.Imre
2024-01-30-10:48 #10421Aztaaaa…ez pofon egyszerű volt. Nagyon köszönöm a segítségedet!
Ismerkedtem már a PIVOT táblával, de a próbálkozásaimat túlbonyolítottam és sehogy sem akart jó lenni, pedig sokkal egyszerűbb volt a megoldás mint gondoltam.
Megfogadom, hogy jobban beleeásom magamat a témába…csak legyek túl a leltározáson végre. 😉
Még egyszer nagyon köszönöm! 🙂
Csaba
2024-01-30-14:28 #10422Már ránézésre látszott, hogy ez lesz 🙂
Ha valóban megismerkednél az eszközzel mélyeben, akkor most szerencséd van, mert épp 30%-os akció lesz februárban a videótanfolyamaink oldalán. Itt találsz egy komoly anyagot a PIVOT táblákról.
https://videotanfolyam.pentaschool.hu/Imre
2024-01-30-23:21 #10425Sziasztok!
Akkor ez így meg is oldódott?
Akkor most lemaradtam valamiről!? …és a kimutatás táblából, hogyan kerülnek át az adatok az adatbázisba? Mert ez volt az eredeti kérdésfelvetésben. Ugye emlékezünk rá:
„…egy adatbázisba kellene összegyűjtenem.”
Továbbra is fontosnak tartom a pontos fogalom használatot, a pontos kérdés felvetést. Még akkor is, ha Imrének hatalmas rutinja van a rosszul megfogalmazott kérdések mögött húzódó valódi kérdések felismerésében. Hiszen az eredeti kérdésben még ezt is olvashattuk:
„…
Feladat:
„Termék ID” oszlopban az azonos számok (Termék ID-k) mellett lévő darabszámok ( teljes készlet) összeadása.
Röviden: Termék ID darabszámának összeadása.
…”
Nos: Ez így érthető is lenne … csak háááát, van vele egy kicsi baj. Az a kifejezés, hogy a „TermékID darabszámának összeadása” az jelenti, hogy összeszámláltatom (nem mást!) a TermékID oszlop sorait. Igen értem, Imre is értette már elsőre is.Később Csaba kiegészítette és pontosította a kérdést:
„Az a cél, hogy az azonos Termék ID darabszámai összeadódjanak, és az így összeadott TermékID-k, az egységárból már felszorozható az összértékeket megkapva.”A fogalmazás továbbra is pontatlan.
„…azonos TermékID darabszámai összeadódjanak…” (jelentése az egy-egy féle termék, TermékID oszlopban lévő sorainak darabszáma adódjon össze) helyett az azonos TermékID-khez tartozó készletek darabszámai összeadódjanak
„…az így összeadott TermékID-k…” (jelentése az egyedi termékek TermékID oszlopbeli sorainak száma) helyett itt is a „TermékID-khez tartozó készletek összesített darabszámai” lenne a helyes meghatározás
„…egységárból már felszorozható az összértékeket…” Szerencsére a képmelléklet segítségünkre van. Jól látható, hogy ezt a szorzást a táblázat „G” oszlopa már tartalmazza. Tehát teljesen felesleges volt eddig a darabszámokkal bajlódni. Nem a készletek darabszámait kell összeadni, hanem az „Áru nettó összértéke” oszlop TermékID-k szerint összetartozó értékeit.
Végezetül: a „megkapva.” szó valami további műveletet sugall. Például: „… összértékeket megkapva kördiagramon ábrázolni azokat.” Helyesen: megkapni.
Összefoglalva: A cél:Az egyedi TermékID-khez tartozó összesített nettó nyilvántartási értékek meghatározása.
Kulcskifejezések:
-egyedi TermékID
-…hez tartozó
-összesített
-nettó nyilvántartási értékek (a táblázatban: Áru nettó összértéke)
Tanulság: A pontos kérdésfelvetés szinte lépésről lépésre meghatározza a megoldást menetét is.
Biztosan sokaknak nem tetszik ez a „szőrszálhasogatás”. Azt azonban meg kell érteni és el kell fogadni, hogy a számítástechnikában nem engedhető meg a kétértelmű fogalmazás.(10 féle ember van. Az egyik, aki érti az informatikát és a másik, aki nem. valamint: Hibát ejteni nem bűn, beletörődni igen.)
A lényeg, hogy Csaba elkezdett barátkozni a kimutatásokkal.
üdv’
verax -
SzerzőBejegyzés
- Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.