Kezdőlap › Fórumok › Excel témák › Több oszlop adatainak összehasonlítása
- This topic has 7 hozzászólás, 2 résztvevő, and was last updated 8 years, 10 months telt el by marsiroka.
-
SzerzőBejegyzés
-
2016-01-22-18:31 #2483
Kedves Fórumozók!
Kezdőként fordulok Hozzátok, mivel a problémámra hosszas internetes keresés után sem találtam megoldást. Adva van 6 oszlop (mondjuk, A, B, C, D, E, F jelűek), bennük változó számú „értelmetlen” adat, mint pl. EF229497, BI597239, stb. Az egyik oszlopban csak 60 ilyen adat van, de a másikban már 1000, stb. Tudom, hogy az adatok előfordulhatnak egynél több oszlopban is és arra volnék kíváncsi, melyik adat hány oszlopban fordul elő? Olyasmi kimenetet keresek, ami kilistázza az oszlopok teljes tartalmát és leírja, melyikük melyik oszlopban fordul elő, pl. „EF229497: A oszlop; BI597239: C és F oszlop…”, vagy pláne egy olyan táblázatos eredményt ad, hogy a lehetséges kombinációk (pl. „csakA”, „csakB”, stb., „A-B”, „A-C” … „A-B-C”, „A-B-D”) hány elemet tartalmaznak, ill. akár név szerint felsorolja a kombinációk elemeit.
Segítséget kérnék Tőletek, hogyan oldható meg a probléma Excelben, vagy ha ott nem, esetleg más Windows-os programban?Attachments:
You must be logged in to view attached files.2016-01-24-17:17 #2489Szia!
Hát, így elsőre nem túl egyszerű a kérdés. Illetve az igényektől függően bonyolult.
Mert ha csak az a kérdés, hogy a kódok az egyes oszlopokban hányszor vannak benne, az még nem olyan problémás.
Ha viszont az oszlopkombinációkhoz akarod a kódokat rendelni, nos az már kicsit izgalmasabb.Nyilván adja magát az, hogy makróprogramot lehet írni, és akkor bármit meg lehet csinálni.
Kicsit eljátszogattam vele, készítettem egy modellt 3 oszlopra (A,B,C)
A-B-C oszlopokba vannak a kódok, ismétlődésekkel, ahogy írtad.
F oszlopba képeztem a kódok egyedi listáját, és mögé kiszámoltam, hogy melyik kód melyik oszlopban hányszor szerepel. ha több, mint nullaszor, akkor az oszlop kódját kapja, különben üres sztringet.=HA(DARABTELI(A$1:A$10;$F2)>0;G$1;"")
Tehát a piros fejlécű táblázat már megoldás első szinten. Az utolsó oszlopban (J oszlop) benne van, hogy egy kód mely oszlopokban van benne.
A második féle megoldás a kék fejlécű részben van.
Itt a fejlécben a lehetséges oszlop-kombinációk vannak, és minden kombinációhoz kilistázza a kódokat az F oszlopból. Ez egy elég bonyolult tömbképlet, amit oszloponként addig kell lehúzni, amíg üres nem lesz az eredmény. Ha módosítanád, akkor fontos, hogy Ctrl-Shift-ENTER-rel kell lezárni.Próbáld meg alkalmazni a 6 oszlopos verzióra.
Ha az első szintű megoldás elég, akkor készen vagyunk.
csatoltam a modellt.
Imre
P.S
Nem vettem észre, hogy csatoltál egy mintafájlt, bocs, hogy nem azzal dolgoztam.- A hozzászólás módosításra került: 8 years, 10 months telt el-horvimi.
Attachments:
You must be logged in to view attached files.2016-01-24-20:37 #2492Izgatott a kérdés, ezért elkészítettem a Te adataiddal is a megoldást.
csatolva.Imre
Attachments:
You must be logged in to view attached files.2016-01-25-17:13 #2494Leborulok a nemzet nagysága előtt! 🙂
Hálás köszönet, azt hiszem, tökéletes megoldást kaptam a problémára, nem is számítottam ilyen minden igényt kielégítő megoldásra. Alaposan átnézem a képletet, hogy tanuljak belőle.
Köszönet és üdvözlet!
2016-01-26-00:28 #2495Én is örülök, nagy sikerélmény volt!
2016-01-30-23:04 #2499Kedves Imre!
Próbáltam alkalmazni a képleteidet az adatsoromra, de csak egy darabig jutottam. A „Kódok egyedi listája” és a „Kombinációk egyedi listája” könnyen ment, viszont a legfontosabb, az „Oszlopkombinációk transzponált listája” sehogy sem sikerült. Tudnál segíteni? Csatolom a fájlt (a múltkori megoldásaidat tartalmazó 2 munkalapot kivettem, mert 512 KB fölött lett volna a fájlméret).
Előre is köszönettel és üdvözlettel
SzabolcsAttachments:
You must be logged in to view attached files.2016-01-31-23:23 #2505Szia!
Szerintem csak az lehetett a baj, hogy esetleg nem Ctrl+Shift+ENTER-rel ( CSE ) zártad le azt a bizonyos bonyolult képletet.
Na, mindenesetre egy kicsit még reszeltem rajta:
– Táblázattá alakítottam az A-H oszlopokat
– N2-től egy új sorban kiszámolom, hogy melyik kódból hány van, meddig kell majd lehúzni a képletet
– A képletet az N4-ben átírtam táblázatos verzióra, utána CSE!!!
– Elhúztam vízszintesen a végéig
– Elkezdtem őket lehúzni függőlegesen is a 2. sorban olvasható darabszámig. R oszlopig jutottam, a többi a te dolgodA táblázattá alakítást azért csináltam, hogy ne kelljen kijelölni a tartományokat, hanem a z oszlop nevével hivatkozhassak. Az oszlopokba bele kell vennia fejlécet is, ezért van #Mind rész is benne.
Sok sikert,
Imre
Attachments:
You must be logged in to view attached files.2016-02-01-11:41 #2507Kedves Imre!
Köszönöm, remekül működik! Ha ezek az adatok meg fognak jelenni egy tudományos publikációban (ezek ugyanis gének kódjai), szeretnék hivatalosan is köszönetet mondani neked. Ha elküldöd nekem a neved, beírnálak a publikáció köszönetnyilvánítási részébe és küldenék egy példányt a cikkből a számodra (persze ez még eléggé távlati terv). Az e-mail címem: rsz@ttk.elte.hu
Köszönettel és üdvözlettel
Szabolcs -
SzerzőBejegyzés
- Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.