Kezdőlap › Fórumok › Excel programozás › [Resolved] Munkafüzet méretének csökkentése
- This topic has 4 hozzászólás, 2 résztvevő, and was last updated 7 months, 3 weeks telt el by karesz_k.
-
SzerzőBejegyzés
-
2024-05-25-17:31 #10648
Sziasztok!
Szia Imre!
Szeretnék segítséget kérni, emlékeim szerint pár évvel ezelőtt volt itt egy cikk a témában de egyszerűen nem találom.
Lényegében egy munka füzetben nagyon sok adatom lenne több munkalapon ami miatt a munkafüzet mérete több száz mb. Az adatok gyakorlatilag csak számokból és szövegekből állnak. Nincs feltételes formázás, szinezés se képek…
Valami olyasmi volt a cikkben(bejegyzésben), hogy talán valami pivot adatként el lehet mentetni az excelel az adatokat ami alapvetően nem szerkeszthető formátum így sokkal kevesebb helyet foglal, azonban bármikor visszahívható szerkeszthető formába..Sajnos nem emlékszem pontosan… Ha valaki tudna segíteni, hogy hogyan, vagy hol találom meg ezt a cikket azért nagyon hálás lennék!Előre is köszönöm!
2024-05-26-19:20 #10649Szia!
Ilyen mennyiségű adat kezelésére az Excel már nem igazán alkalmas.
Mit érsz azzal, ha a méretét nem szerkeszthető formában csökkented?
Én azt tippelem, hogy csak úgy magában is rémálom lehet vele dolgozni, még egy atomerőmű gépen is.Ha elmented XLSB formátumban (Bináris Excel munkafüzet), akkor csökkenhet a tárolási mérete, de a munka közben az eredeti méretet bontja ki a memóriába.
Aztán az is lehet, hogy ha PIVOT riportot akarsz készíteni ebből a nagy fájlból, akkor egy külön Excel-be teszed a Pivot táblát és a sok adatot tartalmazóra külső hivatkozást adsz meg. Így a Pivot-os Excel csak a kimutatást és az abból képzett tömörített Pivot Cache-t fogja tartalmazni, ami jóval kisebb lesz. Frissítéskor azonban ki kell várni természetesen.
Én most csak tapogatódzom, mert nem írtad le, hogy tulajdonképen mi a problémád azon kívül, hogy nagy a fájl. Az egyértelmű, hogy sokáig tart, amíg megnyílik meg elmenti, ezt nem nagyon lehet megúszni. Akár bele is fagyhat…
De pl. vannak-e benne képletek is?
A vele végezni kívánt műveletek alapján lehet javaslatokat tenni.
Tehát javaslom az egész problémát felvázolni, nem csak egy részét, hogy ne menjen tévútra a dolog és az időnket hatékonyan használjuk.De sok jóra ne számíts.
Imre
2024-05-27-10:26 #10651Szia!
Tulajdonképpen egy saját statisztikai adatbázist szeretnék csinálni (pl.: labdarúgás). A terv az, hogy egy munka lapon egy ország egy bajnoksága lenne, a bajnokság tabellájával és a bajnokságban lejátszott mérkőzésekkel. Tehát vegyünk mondjuk 10 országot országonként 10 bajnokságot az így 100 munkalap egy munkafüzetben.
Az adat bevitel egyszerű másolással történik weblapról.
Minden mást (szükség esetén formázást, számításokat, a tabella frissítését eredmények alapján, a lejátszott mérkőzések listájának bővítését) makrók végzik.
Nincs szükség diagrammokra és kimutatásokra sem igazából, mert amit szeretnék megjeleníteni statisztikai adatot azt egy userformra rá tudom tenni.
A cél az lenne, hogy ne kelljen a programnak újabb és újabb munkafüzeteket megnyitni( mondjuk, ha országonként más más munkafüzetben tárolnám az adatokat), mert ez a megoldás időnként hibához vezet a mentések során (korábbi tapasztalat, pl.: lefagyott..)
Az, hogy a munkafüzetben olyan formán tárolja az adatot ami nem támogatja a „simán rákattintok a cellára és átírom” módszert az nem baj , ha így kissebb helyet foglal de makróval ezt lehet szerkeszteni/szerkeszthető állapotba hozni…Lehet rosszul emlékszem (arra a kevésre ami megmaradt :)) de az előző írásomba említett cikkben mintha az lett volna, hogy valami kis trükkel(mint fentebb írtam én a pivotra emlékszem de lehet rosszul) ,hogy az adatokat valamihez hozzárendelve halvány piros lesz a betű szín és nem szerkeszthető , és talán az excel egy saját formátumba menti le saját magába vagy munkafüzetbe… Ebben a cikkben viszont az is benne volt, hogy az így tárolt adatot vissza lehet hozni szerkeszthető formába.
Remélem mindent leírtam 🙂
Ha van ötlet szívesen fogadom, és köszönöm!2024-05-27-11:57 #10652Szia!
Biztos, hogy valamire rosszul emlékszel.
A Pivot cache-t a memóriában tárolja, illetve mentéskor a fájlban valahol.
Ez a Pivot tábla adatforrásának egy meglehetősen jól tömörített verziója.
Ez SEHOL nem jelenik meg az Excel felületen!!!Ha a PIVOT alól kitörlöd az adatforrást, akkor csak a cache marad, de továbbra is működik a PIVOT, mert csak a cache-ből dolgozik. Aztán ha duplán kattintasz valamelyik összesített értékre, esetleg a végösszegre, akkor visszaadja az adatforrást egy külön lapra.
Szerintem ezt a cikket keresed, ahol mindez le van írva.
https://excel-bazis.hu/tutorial/pivot-cache-story
De neked ez nem alkalmas most.Küzdhetsz vele, de ennyi adat már problémás az Exelben, ahogy már írtam is.
A gond az, hogy ezután technológiát kellene váltani valamilyen adatbázis irányba és azt kezelni valamilyen programból, ami nem is biztos, hogy VBA.
Ezzel persze sok minden jár, de főleg egy halom tanulás és időHa ragaszkodsz az Excelhez, akkor esetleg azt kipróbálhatod, hogy a makrók úgy működjenek, hogy a nagy fájl már meg van nyitva és ne a makró nyissa meg, és esetleg ne is ő mentse el.
Így csak azt kell kivárni, amíg manuálisan megnyílik. Egyszer volt egy ilyen projektem, ami nagy, lassan nyíló Excelekkel dolgozott, és a makró csak azt ellenőrizte, hgy egy adott nevű Excel már nyitva van-e, és csak akkor indult, ha igen.Imre
2024-05-27-12:41 #10657Szia Imre!
Szerintem ez volt az amit kerestem és valóban csak homályos emlékeim voltak róla.
Ezek alapján akkor jöhet az újratervezés 🙂Köszönöm a segítséged és a türelmed!
Karesz -
SzerzőBejegyzés
- Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.