Hivatkozott Excel verzio: Excel 2007 Excel 2010 Excel 2013 Excel 2016
Több megoldás is létezik arra a problémára, hogy a hónap sorszámából szöveges hónapnevet állítsunk elő. Megoldható egyedi számformázással, az INDEX függvénnyel, ha képezzük a hónapok neveit egy külön tartományban, és megoldható a SZÖVEG függvénnyel is. Ezt a leírást az utóbbira hegyezném ki, de azért a klasszikus megoldásokat is megmutatom, hátha …
Íme a feladat
A hónap sorszámok származhatnak konstans értékekből, vagy a HÓNAP (MONTH) függvénnyel, dátum értékekből képzett számok is lehetnek.
Megoldás egyszerű számformázással
A dátumokat megformázhatjuk úgy, hogy csak a hónapnevek látszódjanak a cellában. Ilyenkor a dátum értékéhez nem nyúlunk hozzá. Ezt akkor használjuk, ha valójában nincs szükségünk a hónapok neveire szövegesen, de ezeket szeretnénk látni a cellákban.
Klasszikus, INDEX függvényes megoldás
Ebben az esetben egy segéd tartományban képezzük a hónapokat, és a hónap sorszáma szerinti indexű nevet emeljük ki belőle megoldásként.
Ez teljesen korrekt megoldás, viszont mindenképpen szükségünk van a hónapok neveinek tartományára valamilyen megoldással. Ez lehet egy tartomány valamelyik munkalapon, amit akár el is rejthetünk, vagy el is nevezhetjük, sőt, akár még egy elnevezett tömbkonstans-ba is tehetjük őket. Utóbbi esetben nem kell rajta lenniük egyik munkalapon sem.
A trükkös megoldás
Itt az egyéni számformátumot használjuk ki a SZÖVEG (TEXT) függvény segítségével. A SZÖVEG függvény számból szöveget állít elő úgy, hogy az eredeti szám mellé meg kell adni azt a számformátumot, ahogyan szeretnénk, hogy megjelenjen.
Az ötlet az, hogy a már meglévő dátum sorszámunk mellé tetszőleges év és nap értékeket adunk, majd ebből a három értékből dátumot készítünk a DÁTUM (DATE) függvénnyel, és ezt alakítjuk szöveggé úgy, hogy csak a hónapot kapjuk.
Ha például az A2-es cellában van egy hónap sorszámunk (1-12 között), akkor a következő képlet átalakítja szöveges hónapnévvé.
=SZÖVEG(DÁTUM(1900;A2;1);"hhhh")
Egy másik leírásban megnézheted a dolog fordítottját is, amikor hónapnévből készítünk sorszámot. Itt is a trükkös megoldásra fókuszálnék.
Kérek szépen valódi Excel szakértői vizsgálatot a „Hónap sorszámból hónap név trükkösen” alább adott tippemhez, mielőtt az nyilvánosságot kapna!
A körülmények, kívánságok, nehézségek:
– Külön szám mezős billentyűzet,
– Nem szeretnék a szám mezőből kinyúlni a betű mezőbe ahhoz, hogy ott megadjam a dátum bevitelhez szükséges . karaktert, hiszen a szám mezőben csak , karakter érhető el, és a szám mező karaktereit sem szeretném átállítani,
– A dátum bevitelhez 2024.02.01 forma beírására van szükség, ami „kapkodással” oldható csak meg,
– Nem szeretnék egy külön cella mennyiséget az Excel táblázatban csak azért létrehozni, hogy az alapján majd egy másik cellában megjelenjen a kívánt érték „február” formában,
– Azt szeretném, ha a cél cellába legfeljebb 3 karaktert beírva, az, a fenti eredményt jelenítse meg.
Megoldási javaslat:
Az Excel 1900.01.01. dátum alapú, és innen számolják a „Cellaformázás/Dátum” formái a megjelenített cella értéket, ha nem „kapkodással” írom be az adatokat.
Ha a „Cellaformázás/Dátum” bármelyik értékére formázom meg a cellát, és csak egy hónap számot (pl: 12=december) írok a cellába, akkor a megjelenített érték az 1900.01.12.-hez igazodóan „január” értéket fog megjeleníteni.
Ezért arra gondoltam, olyan szám értékeket adok meg a cél cellába, melyek az 1900.01.01-től indulva átvisznek a hónapokba.
Tehát:
január 31
február 59
március 61
április 92
május 122
június 153
július 183
augusztus 214
szeptember 245
október 275
november 306
december 336
Így, ha a cella formája [$-40E]hhhh;@ vagy csak simán hhhh akkor a fent megadott számok bármelyikével a cellában a számhoz rendelt hónap szövegként jeleníthető meg.
Nyilván, a megjelenített hónap nevekkel, a nem valós „cella dátum” értékként nem hozhat valós számított eredményt. De a cél nem is a számolás volt, hanem az egyszerű 3 karakteres adat bevitel utáni azonnali eredmény megjelenítés.
Vélemény?
Más ötlet a kívánságomra?
Köszönettel
Bella
Ez jó megoldás, főleg, ha tudod fejből ezeket a számokat. (Vagy cetlizel) 🙂
És az is fontos, hogy ettől még a számok maradnak a cellában,csak számformázással napnévnek látszanak.
Persze ha köréírod a SZÖVEG függvényt, akkor már szöveg lesz. =SZÖVEG(59;”hhhh”) Február lesz szövegesen.
De akkor megint dolgozni kell vele 🙂
Imre
Eredményes napot mindenkinek!
Szakirányú kérdésem:
Miként tudok egy aktív Excel táblázat felületén úgy képet rögzíteni, hogy az minden mögöttes cella kitöltés miatti táblázat mozgás közben ugyanazon monitor pontban maradjon?
A cél, hogy a beágyazott kép mindenkori segítséget adjon a táblázat kitöltéséhez a tartalmával.
A kép tartalma egy alkalmazandó kód magyarázat.
Köszönettel
Bella