Hivatkozott Excel verzio: Excel 2007 Excel 2010 Excel 2013 Excel 2016 Office365
Gyakran találkozom azzal a problémával, hogy egy PIVOT jellegű elrendezésben lévő tartományt át kellene rendezni a következő ábra szerint. Ezt a műveletet UNPIVOT néven nevezi a világ. Magyarul elemi értékekre bontásnak nevezik.
Azt hiszem, hogy egyetérthetünk abban, hogy ezt manuális munkával elvégezni eléggé reménytelen vállalkozás. Főleg akkor, ha sok sor vagy/és sok oszlop van az eredeti táblában.
Erre a problémára makrót szoktak írni, vagy használható a PowerQuery egyik menüje is, de lehet találni fizetős UNPIVOT Add-in-t, azaz bővítményt is, ami segít a megoldásban. Volt egy Fórum kérdés is még 2016-ban, ahol szintén a PowerQuery-s megoldás született.
A minap tanulmányoztam azt, hogy hogyan lehet több, azonos szerkezetű adatforrás konszolidálásával PIVOT táblát készíteni. Ez a lehetőség be van építve elég régóta az Excel PIVOT varázslóba. Újra megnéztem, és újra arra jutottam, hogy használhatatlan. Megerősödött az a véleményem, hogy a több adatforrást bármilyen eszközzel előbb egy közös adatforrásba kel tenni, és utána kell elkészíteni a riportot.
A megvilágosodás
Miközben a fentieket tanulmányoztam, elém tárult egy lehetőség, amit korábban nem ismertem, pedig eléggé beleástam magam a PIVOT táblák témájába. Eddig az UNPIVOT típusú feladatokra a Power Query-t használtam és ezt is tanítottam. Erre kiderül, hogy sima PIVOT tábla megoldással is megoldható ez a kérdés.
UNPIVOT lépések
Elsőként el kell indítani a PIVOT tábla varázslót. Itt beleütközünk abba a problémába, hogy a PIVOT varázsló nincs alapból fent egyik szalagon sem. De előcsalogathatjuk a magyar Excelben az Alt->D->I billentyűk egymás utáni (nem egyszerre!!!) lenyomásával. Angol Excelben ugyanez az Alt->D->P.
Itt beállítjuk, hogy Több tartományt szeretnénk összesíteni. Ez nem igaz ugyan, de most ezt kell választani.
Második lépésben beállítjuk, hogy az oldalmezőket a felhasználó készíti
A harmadik lépésben megadjuk, hogy melyik tartományt akarjuk elemeire bontani. Kijelöljük a teljes tartományt, és a Hozzáadás gombbal érvényesítjük. Lent jóváhagyjuk, hogy nem kell oldal mező.
A negyedik lépésben a kimutatást egy új oldalra kérjük. Eddig még semmi nem történt, „csak” az eredeti tartományt tettük be egy PIVOT táblába.
Itt jön a meglepetés!
Ha kettőt kattintunk a végösszegen, akkor egy új munkalapon elénk tárul a csoda, az UNPIVOT végeredmény. Már csak annyi dolgunk marad, hogy átnevezzük a fejléc tételeit.
Egyszerűen rá kell rakni még egy pivot táblát, és utána az oszlopból a szum-t áthúzni a sorba. 🙂 Kb 5 perc meló!
és itt bármennyi oszlopot alá tudsz bontani!
Szia, Tudsz valahol egy példát mutatni? Nem értem hogy gondolod.
Szia,
Ha adsz egy email címet, akkor küldök egy excell példát. 🙂
Ide nem tudok csatolni és képet se bemásolni…
üdv!
Itt találsz egy példát.
Ez egy Microsoft Office oldal. 🙂
https://1drv.ms/x/s!AlmKLqSm9pWegrRGVjL91Y7tGcEb9Q?e=XKSfgE
Most csináltam! 🙂